Elektrik ve kontrol panoları, otomatlarla birlikte, çok dar alanlarda elektronik ve elektrik bileşenleri içerir. CPS 1230 söndürme sistemleri, kısa devre, aşırı yük, aşırı ısınma veya bir bileşen hatası sonucu bir yangın çıkması durumunda bu panoları korur.

CPS 1230 söndürme sistemleri, korunacak olan dolaplardaki yangınlarla, 3M™ firmasına ait Novec™1230 söndürücü maddesi ile birlikte mücadele eder. Söndürme maddesi kaynağından ısıyı alır ve böylece yanma reaksiyonunu durdurur. Novec 1230 söndürücü maddesi, silindir içerisinde sıvı halde saklanır. Söndürme maddesi ancak söndürme nozullarından korunacak olan panolara bırakıldığı zaman gaz halindedir. Novec 1230 paslandırıcı değildir, elektrik iletkeni değildir, kalıntı bırakmaz ve çevre dostu bir yapıdadır.

Bir CPS 1230 söndürme sistemi, iki panoya kadar elektronik ve elektrikli parçaları koruyabilir. Prefabrike komponent setleri sayesinde, yeni sistemler kurmak veya mevcut sistemleri yenilemek kolay ve süratli olmaktadır.

CPS 1230 söndürme sistemleri yangında sadece gerçek panoları korumakla kalmaz, aynı zamanda yangının çevresinde bulunan diğer cihazlara yayılmasını önler.
Örneğin;

  • Alçak gerilim elektrik sistemlerinde elektrik panoları için
  • Üretim sistemlerinin kontrol dolapları için
  • Enerji hatları taşıyıcı sistemleri panoları için

Pano koruması için CPS 1230 söndürme sistemleri sadece mülkleri korumakla kalmaz, aynı zamanda enerji arzı ve üretim tesislerinin daha uzun aksama sürelerini önler.

CPS 1230 söndürme sistemi; boru hatlarına sahip nozullarından, söndürme silindirinden ve ayrıca yangın algılama ve söndürme kontrol sisteminden oluşur. Bir sistem iki panoya kadar elektronik ve elektrikli parçaları korur.

Besleme hatları ile söndürme nozulları

Korunan panonun üst bölümüne CPS 1230 söndürme nozulu takılmıştır. 210° lik bir püskürtme açısına sahip CPS 1230 nozullarının özel geometrisi, yangın durumunda yangın söndürme maddesinin tüm pano boyunca homojen bir şekilde dağılmasını sağlar. Söndürme nozulları ile söndürücü madde silindiri arasında uygun besleme hatları bulunur.

Söndürücü madde silindiri

İki farklı boyutta CPS 1230 söndürme maddesi silindiri bulunur, tüm genel pano boyutları için koruma sağlar. Yangın söndürme maddesi silindiri direkt olarak korunan panonun içine veya dış tarafına, panonun yanında veya yanına yerleştirilir.

Söndürme maddesi silindirinin içinde, az miktarda bir azot itici güç olarak silindir içinde bulundurulur ve böylece 42 bar’lık bir işletme basıncı yaratılır. Söndürme silindiri, entegre bir elektrikli tetikleme (solenoid) cihazına sahip bir valf ile donatılmıştır.

Yangın algılama ve kontrol teknolojisi

Denenmiş ve test edilmiş yangın algılama ve söndürme kontrol teknolojisi, güvenilir yangın algılamanın yanı sıra sistemin kontrol ve işlevselliğinin izlemesini de sağlar. Korunan her pano duman dedektörü tarafından izlenir. Duman dedektörleri, ısı dedektörlerinin aksine, yangının ilk aşamalarında yangın algılama ve söndürme kontrol paneline bir sinyal gönderirler. Kontrol paneli öncelikle panonun enerji kaynağının kapatılmasını sağlar ve söndürme maddesinin panonun içine akmasını sağlamak için söndürme silindirinin elektrikli tetikleme (solenoid) cihazına sinyal gönderir.

Pano koruması için CPS 1230 söndürme sistemleri seçmenin pek çok nedeni vardır:

  • CPS 1230 söndürme sistemleri, panoları elektronik ve elektrikli bileşenlerle korur.
  • Sistem, yangının korunan panoların yakınındaki diğer tesislere yayılmasını önler.
  • Enerji tedarik ve üretim tesislerinde arıza süresinin uzaması yok.
  • Bir sistem iki panoya kadar koruyabilir.
  • Novec 1230 söndürücü madde ne aşındırıcı, ne de elektrik iletken değildir ve herhangi bir kalıntı bırakmaz.
  • Mevcut panolar için yeni sistemler kolay ve hızlı bir şekilde kurulabilir veya yenilenebilir.