Benzersiz ve değeri çok yüksek teknik ekipmanlara ve merkezi BT sistemlerine sahip şirketler bu kritik işletme kaynaklarının kullanılabilirliğine yüksek oranda bağımlıdır. Bu durumda da kaçınılmaz olarak yangından korunma ile ilgili beklentilerin artmasına yol açmaktadır.

Burada, hasar görmemesi gereken bileşenleri korumak için, ilk aşamada gelişmekte olan bir yangını tespit eden ve son derece hızlı ve yeniden başlamayacak bir şekilde söndüren, söndürme sistemleri talep edilmektedir. Bu nedenle, VK200 (FM200) gazlı yangın söndürme sistemi, yangın söndürme maddesi olan HFC-227ea ile geliştirildi. Son derece etkili ve hızlı tepki (<10 saniye) veren bir söndürme sistemidir. Söndürme maddesinin kendisi toksikolojik olarak zararsızdır; Herhangi bir kalıntı bırakmadan söndürür. Söndürme maddesi hem fiziksel hem de kimyasal etki gösterir.

VK200 (FM200) gazlı yangın söndürme sistemi, hemen hemen her alana uyacak şekilde ayrı ayrı uyarlanabilir. Nozul delikleri ve silindir hacimleri, spesifik bir program olan DesignManager ile yapılan tasarım hesaplamalarının sonucunda bulunur. 50 bar’a kadar şarj basıncı, çok bölgeli sistemlerin ve daha uzun boru hatlarının tasarlanabileceği anlamına gelir.

Çalışma şekli

Dedektörlerden biri tarafından bir başlatma sesi algılanması veya bir manuel buton etkinleştirildiğinde, yangın algılama ve kontrol paneli bir arıza alarmı başlatır. Ayarlanmış gecikme süresinden sonra, basınçlı söndürme silindirleri elektrikle veya pnömatik olarak açılır. Bu noktada hâlâ sıvı olan yangın söndürme maddesi, buharlaştığı söndürme nozullarında akar ve hızlı ve etkili bir şekilde odayı kaplar.

HFC-227ea Söndürme maddesi

EN 15004’de HFC-227ea adı altında işlem gören yangın söndürme maddesi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. İyi fiyat / performans oranı sayesinde birçok ülkede yönetilebilir BT ve elektrik riskleri için söndürme sistemi olarak kurulmuştur. Avrupa’da kullanımı, bazı florlanmış sera gazı ile ilgili F-Gases Directive (842/2006 Sayılı Tüzük) ile düzenlenir.

HFC-227ea sınıf A ve sınıf B yangınları için uygundur ve total flooding (oda koruma) sistem olarak kullanılır. 20 ° C’de 3,91 bar’lık gaz basıncı nozullardaki hızlı buharlaşmayı ve oda boyunca hızlı dağılımı destekler. HFC-227ea aşındırıcı değildir ve elektriksel iletkenliği bulunmamaktadır. Bu nedenle kısa devre veya hassas bileşenler üzerinde kalan kalıntılar yoluyla hiçbir hasara neden olmaz. Oda sıcaklığında gaz formunda renksiz ve neredeyse kokusuzdur. Molekülleri karbon, florin ve hidrojenden oluşur. HFC-227ea ısıyı ortadan kaldırır ve böylece yanma reaksiyonunu kesintiye uğratır.

Can güvenliği

HFC-227ea dünya çapında kullanımı nedeniyle en çok çalışılan sentetik söndürme maddeleri arasında yerini almıştır. Kişilerin bulunduğu odalarda kullanım için güvenli olarak değerlendirilmiştir. IT odaları için tasarım konsantrasyonu NOAEL değerinin altındadır.