Catering mutfakları, yiyecek hazırlamak için büyük miktarlarda sıcak yağ ve sıvı yağ kullanmaya meyillidir. Bu sıcak yağ ve sıvı yağlar, özellikle yüksek yangın riski taşır.

Mutfaktaki çoğu yangın, derin fritözlerde, kızartma tavalarında, temizlenmemiş bacalarda ve aşırı ısınan ızgaralarda başlar.

Yağ, kolayca ulaşılan 350 °C’lik bir sıcaklıkta kendiliğinden tutuşur ve yağ yangınları çok hızlı yayılma eğilimi gösterir.

Böyle yangınları suyla söndürmeye teşebbüs etmek, yıkıcı yağ patlamalarına yol açar. CO2 söndürücüler ve yangın söndürme setleri kullanmak genellikle başarısızdır ve bu cihazlar artık Almanya’daki ticaret birlikleri tarafından yasaklanmıştır. Mutfak yangınları ile ancak özel olarak geliştirilmiş bir söndürme maddesi ile etkili bir şekilde mücadele edilebilir.

Her yangın, hayatları risk altına sokar ve insanların geçim koşullarını tehdit eder. Etkili yangın söndürme sistemleri olmadan mülke büyük zararlar verebilirsiniz. Bu tarz bir olay gerçekleştiği zaman, çoğu durumda kapsamlı yenileme gereklidir.

KS 2000 kompakt söndürme sistemi, yemek salonlarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Yangın algılama elemanları, ilk küçük alevli yanma meydana geldiği anda tepki verir ve ciddi hasar oluşmadan önce yangın derhal söndürülür.

Sistemde kullanılan Febramax-S söndürücü iki şekilde çalışır: Ekipmana nozullar vasıtasıyla püskürtülür, böylece yangın oksijenden arındırılmış, yağ veya yağ üzerinde bir engelleme tabakası oluşturulur.

Eşzamanlı olarak, yanan yağ, söndürücü madde içerisindeki suyla soğutulur, böylece kendiliğinden tutuşmayı önler. KS 2000, böylece geleneksel söndürücülerden iki kat daha etkilidir ve güvenilirdir. Entegre edilmiş NC anahtarı, tüm mutfak aletlerinin anında kapanmasını ve kendiliğinden tutuşmasının önlemesini sağlar.

Yangın dedektörleri yağ filtrelerinin önüne ve Pişirme aletlerinin yaklaşık 1,5 metre üstünde monte edilir. Diğer tedarikçilerin karşılaştırılabilir sistemlerinden daha erken yangınlar tespit edilir.

Esnek Koruma

Ek koruma gerekiyorsa, ayrı olarak çalıştırılan bir veya daha fazla ikincil silindiri takarak ekstra söndürücü kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Göze Çarpmayan Güvenlik

Kompakt, yerden kazandıran ve çekici tasarımı arka planda göze çarpmayan güvenlik sağlar. Yüksek kaliteli bir paslanmaz çelik gövde içinde saklanan yangın söndürme sistemi modern mutfaklara mükemmel bir şekilde entegre edilir.

Pnömatik Tetikleme Sistemi

Pnömatik tetikleme aletleri, belirlenen aktivasyon sıcaklığına ulaşır ulaşmaz hızlı ve güvenilir şekilde tepki verir.

Kurulum

 • Yangın söndürme maddesinin hem tespiti hem de tedariğinde kullanılan hatların gizli montajı
 • Pnömatik tahrik sistemi, diğer sistemlerdeki kablolar, kasnaklar ve pahalı paslanmaz çelik çerçeveler gibi mekanik cihazları yok eder

Söndürücü

 • Febramax-S, catering mutfaklarında kullanılmak üzere spesifik olarak geliştirilmiştir ve hijyenik olarak zararsız bir maddedir.
 • Derhal söndürür ve asgari düzensizlik bırakır.
 • Çift etkili olması (soğutma ve ayırma efekti) sayesinde emniyetli söndürme yapar.
 • Ürünün çabucak yok olması ciddi hasarları önler.
 • Mutfak için minimum kesinti süresi sağlar.

Sistem Avantajları

 • Kompakt alan tasarrufu ve çekici tasarım
 • Ekstraktör davlumbazlarına, atık hava kanallarına ve otomatik fritözlere takma için uygundur
 • Mutfak çalışma saatleri arasında uygun fiyatlı kurulum
 • Sadece asgari seviyede bakım gerektirir (Yalnızca 12 ayda bir)